Wyrażenia przysłówkowe

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, do teraz żyłem w przekonaniu (popartym kilkoma książkami i lekcjami angielskiego w szkole), że od przymiotników kończących się na "-ly" (np friendly) zawsze tworzymy wyrażenia przysłówkowe (np in a friendly manner), ale w 100 testach Krzyżanowskiego zobaczyłem, że autor napisał "Dla kilku przymiotników kończących się na -ly zamiast przysłówków stosujemy odpowiednie wyrażenia przysłówkowe". To o co pytam to część " dla kilku", czy to znaczy, że przymiotniki kończące się na "-ly" dzielą się na te, z którymi tworzymi wyrażenia przysłówkowe i te, przy których używamy jako przysłówka takiej samej formy jak w przymiotniku? Czy jest jakiś sposób, żeby je rozróżnić? Proszę o pomoc, bardzo mnie to skołowało!
nalezy to rozumieć: ...dla przymiotnikow zakonczonych na -ly, ktorych jest kilka, stosujemy...
Cytat: mg
nalezy to rozumieć: ...dla przymiotnikow zakonczonych na -ly, ktorych jest kilka, stosujemy...

Też brałem to pod uwagę, ale Krzyżanowski podał przykład przysłówka kończącego się na
-ly i nie posiadającego wyrażenia przysłówkowego (daily).
ale przyslowki typu daily czy weekly nie sa przyslowkami sposobu
Cytat: mg
ale przyslowki typu daily czy weekly nie sa przyslowkami sposobu

Więc wyrażenia przysłówkowe stosuje się tylko z przysłówkami sposobu?
wydaje mi sie, ze tak
'daily' czy 'monthly' to przyslowki czestotliwosci zaliczane do przyslowkow czasu
one rowniez moga byc wyrazone za pomoca wyrazenia przyslowkowego, ale nie z 'manner' czy 'fashion' tylko:
on a daily/monthly basis
ale chodzi o to, ktore z nich tworza przyslowki na -ly, a ktore mozna wyrazci tylko opisowo
Jeśli dobrze to zrozumiałem to przysłówki sposobu muszą mieć wyrażenia, a reszta może, ale nie musi?
Cytat: mg
ale chodzi o to, ktore z nich tworza przyslowki na -ly, a ktore mozna wyrazci tylko opisowo

fakt
on a daily basis rowna sie daily
podczas, gdy
friendly rowna sie in a friendly manner, bo friendly to nigdy nie bedzie przyslowek
Cytat: Hahacz22
Jeśli dobrze to zrozumiałem to przysłówki sposobu muszą mieć wyrażenia, a reszta może, ale nie musi?

nie tak
tylko, kiedy z przymiotnika zakonczonego na -ly, masz wyrazenia przyslowkowe (koniecznie), aby wyrazic sposob
stad:
friendly (adj) = in a friendly manner (adv)
z innymi, moze byc przyslowek utworzony poprzez dodanie -ly do przymiotnika, lub wyrazenie przyslowkowe:
warm (adj) = warmly (adv) = in a warm manner (adv)
Cytat: engee30
Cytat: Hahacz22
Jeśli dobrze to zrozumiałem to przysłówki sposobu muszą mieć wyrażenia, a reszta może, ale nie musi?

nie tak
tylko, kiedy z przymiotnika zakonczonego na -ly, masz wyrazenia przyslowkowe (koniecznie), aby wyrazic sposob
stad:
friendly (adj) = in a friendly manner (adv)
z innymi, moze byc przyslowek utworzony poprzez dodanie -ly do przymiotnika, lub wyrazenie przyslowkowe:
warm (adj) = warmly (adv) = in a warm manner (adv)

Tzn, chodziło mi o te kończące się na -ly, te które nie są sposobu, a mają tę końcówkę nie muszą być wyrażane poprzez wyrażenia?
nie musza i normalnie w swiecie nie moga, np. 'simply' czy 'deeply'
Cytat: engee30
nie musza i normalnie w swiecie nie moga, np. 'simply' czy 'deeply'

I dotarliśmy do punktu wyjściowego mojego pytania, skoro niektóre przysłówki (np podane wyżej simply i deeply) nie mają wyrażeń przysłówkowych, a kończą się na -ly to czy istnieje jakiś podział przysłówków z tą końcówką? Na jakiej podstawie można stwierdzić, że simply nie ma wyrażenia przysłówkowego? Czy ten podział jest losowy?
najprosciej to nalezy zaczac myslec, jak mg wczesniej podal:
1) musisz sie zorientowac, czy dany przymiotnik bedzie tworzyl przyslowek sposobu; jesli tak jest (przyslowek sposobu), to:
jak dany przymiotnik konczy sie na -ly, tworzysz wyrazenie przyslowkowe:
1a) friendly (adj) tworzy 'in a friendly manner/fashion/way' (adv)
jak dany przymiotnik nie konczy sie na -ly, to tworzysz przyslowek dodajac -ly do przymiotnika
1b) quiet (adj) tworzy 'quietly' (adv)
2) jesli nie jest to przyslowek sposobu (mozna spokojnie przyjac, w pozostalych przypadkach), to tworzysz przyslowek dodajac -ly do przymiotnika:
simple (adj) tworzy 'simply' (adv)
Cytat: engee30
najprosciej to nalezy zaczac myslec, jak mg wczesniej podal:
1) musisz sie zorientowac, czy dany przymiotnik bedzie tworzyl przyslowek sposobu; jesli tak jest (przyslowek sposobu), to:
jak dany przymiotnik konczy sie na -ly, tworzysz wyrazenie przyslowkowe:
1a) friendly (adj) tworzy 'in a friendly manner/fashion/way' (adv)
jak dany przymiotnik nie konczy sie na -ly, to tworzysz przyslowek dodajac -ly do przymiotnika
1b) quiet (adj) tworzy 'quietly' (adv)
2) jesli nie jest to przyslowek sposobu (mozna spokojnie przyjac, w pozostalych przypadkach), to tworzysz przyslowek dodajac -ly do przymiotnika:
simple (adj) tworzy 'simply' (adv)

Dziękuję
Temat przeniesiony do archwium.