Czasowniki modalne

1 Niby can jest wykorzystywane tylko do ogólnych możliwości typu "Health insurance can be expensive", ale w internecie znalazłem taki przykład who can it be knocking on the door. Czyli jednak do jakieś konkrentej możliwośc też to can jest używane. Mogłibyście napisać wszystkie wyjątki jakie znacie kiedy can może być wykorzystane do konkretnej możliwości?

2) jeszcze by taki przykład "Who can it be?" I było pokazane że może być might could zamiast can ale nie may dlaczego?
Jest uzywane w pytaniach - to nie wyjatek, to regula
No ale nie powiemy Can it rain tomorrow tylko might albo could? Czy ty uważasz że can może być w każdym pytaniu nie ważne czy to ogólna możlieość czy jakaś konkretna? Bo niektórzy nativ speakerzy mi mówilo że że np can it rain tomorrow jest źle bo to konkrenta możliwość
edytowany przez Bary123: 19 kwi 2024
podoba mi się ta odpowiedź:
https://ell.stackexchange.com/questions/350177/modals-in-use-can
To ja zadałem to pytanie haha. No ale to dalej nie wiem w których pytanach can jest ok a kiedy nie. Np mówisz że who can it be np working to użycie can jest ok chociaż to konkretna rzecz to w jaki sposób się to rózni od can it rain tomorrowm też pytanie o konkretną możliwość
przeciez masz tam odpowiedz, ze pytania o pogode sa inne.
No dobrze, ale tylko z pogodą tak jest?

1 what can she be doing?

2 can it happen tomorrow

Te moje dwa przykładziki są np ok?
pierwszy tak i mam nadzieje, ze juz o tym wiesz

do drugiego mialbym takie samo zastrzezenie jak w tamtej odpowiedzi co do pogody: can czesciej wyraza zdolnosc, wiec to jest raczej pytanie o zdolnosc tego czegos, a nie mozliwosc
No chyba już rozumiem. Bardzo Ci dziękuję. Jeszcze jedna rzecz. Jak wyrazić pozwolenie

1 you can ask me questions later

2 you may ask me questions later

3 you could ask me questions later

1 i 2 to na pewno dobrze ale to 3 źle brzmi. 3 to chyba tylko może być gdyby mnie ktoś wcześniej zapytał could I ask you some questions later. I wtedy 3 to moja odpowiedz ale bez tego tp chyba 3 nie za bardzo?
3 źle, to raczej propozycja "Moze zadasz mi pytania pozniej"
'may' bardzo oficjalny ton

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia